Kepçe Kulak Ameliyatı Ankara

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Normalden daha belirgin kulaklar kişi için rahatsız edici olabilir. Bu durum doğuştan itibaren mevcut olur. Doğum sonrası ilk üç günde başlayan bandaj uygulamalarının kepçe kulak deformitesini düzeltebileceğini söyleyen yayınlar vardır. Onun dışında bu durumun tedavisi ameliyattır.

Kulak gelişimi genelde 8 yaş civarı biter bu yaştan sonra bu operasyona uygun olan çocuklarda ameliiyat yapılabilir. Kepçe kulakta kulak ve kafanın yaptığı açı artmıştır. Kulak iç kısımda kıkırdak fazlalılığı bulunabilir. Ayrıca kulak üst kısımda katlantı mevcut olması gereken yerde çoğu hastada düzleşme sıklıkla mevcuttur. Kepçe kulak ameliyatında tüm bu sorunlar düzeltilmeye çalışılır.

Kepçe kulak ameliyatı ankara çocuklarda genel anestezi altında, erişkin yaşlarda ise lokan anestezi altında yapılır. Kulak arkasından yapılan bir kesiden işlem yapılır. Tüm sorunlar halledilmeye çalışılır. Kulak arkaya yatırılır. Son zamanlarda kulak arkasından kaldırılan bir dokuda kulağa dikilerek daha yumuşak doğal kulaklar elde edilmeye çalışılmaktadır. Bu tekniğe flep tekniğide denmektedir. Operasyon sonrası pansuman yapılır, bandaj takılır. Pansumanlar yapılır. Genelde 3-4 günlerde duş yapılabilir. Bandaj ise genelde 2-3 hafta arasında takılır. Son zamanlarda daha şık hastayı sosyal hayattan alıkoymayan tenisçi bandajı benzeri bandajlar daha sık kullanılmaktadır. Kişi bunlarla sorun yaşamaz.

Ameliyat sonrası morluk,şişlikler olabilir. Hastaların en sık şikayeti ilk 1-2 gece kulaklarda sızı olmasıdır. Ilaç tedavisi ile gerilemektedir. Operasyon sonrası sıklıkla ertesi gün kanama vb durumlar için kontrol yapılır. Daha sonra dikiş alınmassı vb için kontroller gerekir.

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları değişkendir. Anestezi türü önemlidir. Hastane fiyatları önemlidir. En doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.