Batık Tırnak Tedavisi Ankara

Tırnaklarımız bazen normal yatağından çıkarak daha iç ve dış kısımlara doğru büyüyebilir. Bu durumda tırnak boyutu genişlemiş olur. tırnak yan kısımdaki etin içine doğru tırnak büyümesi gerçekleşir. Bu durum ilk başta kişi de ağrı yaratabilir. Ayakkabı giymek de üzerine basmakta zorluklar görülebilir. Batık tırnak durumu özellikle ayak baş parmaklarda daha sık gözükmektedir. Başka tırnaklarda da gözükebilir. Ete doğru büyüyen tırnak olarak da isimlendirilen bir durumdur. Batık tırnak tedavisinde çok çeşitli yöntemler kullanılabilir.

Batık tırnak özellikle ayak birinci parmak da daha sık gözükmektedir. İç ve dış taraflarda görülebilir. Ağrı acı üzerine basmakta zorluklar bu durumda görülebilir. İlerleyen durumlarda ise enfeksiyonlar Görülebilir. Bu durumdan kurtulmak için ilk evrelerde cerrahi olmayan çeşitli yöntemler uygulanabilir. Kişi tırnağını dışarı çıkarmaya çalışabilir. Tırnak teli uygulaması ile batan tırnak cilt dışına alınmaya çalışılabilir. Batık tırnak cerrahi tedavisinde ise tırnak yatağından sorunlu bölge neresi ise küçük bir kesi yapılır ve bu bölgedeki fazla büyüyen Tırnağın kök kısmı Koterize edilir ve cerrahi olarak çıkartılır. Ayrıca etin içine doğru büyümüş fazla tırnak Çıkartılır. Sonrasında Kesi yapılan alana dikişler konur tırnak tekrar yerine sabitlenir operasyon bitirilir. Bu operasyon uygun yaşlarda lokal Anestezi altında yapılır. Daha küçük kişiler de ise genel anestezi altında yapılabilir.

Batık Tırnak Ameliyatı Tırnak batmasının çok çeşitli nedenleri mevcut.

Fazla kilolar, uzun süre ayakta kalınarak yapılan iş, genetik nedenler sık görülen nedenler arasındadır. Tırnak batması genelde ayaklarda özellikle ayak başparmaklarda daha sık görülmektedir. Tırnak batması kısaca tırnak yatağının normal tırnak olması gereken alanın dış ve iç kısımlara doğru tırnak üretmesi ile meydana gelir. Bu durumda tırnak yatağı yan kısımlardan büyüyen tırnak yatak dışına çıktığı için dokunun içine doğru büyümeye başlar. Bu durumda kişi Ağrı ve basınç hissedebilir. Sıklıkla ayakta kalmaya bağlı olarak ağrı artar. Bu durumun bazen daha ileri boyutta olabilir. Dokunun içine büyüyen tırnak buradaki dokuya hasar verebilir. Yumuşak doku enfeksiyonları eşlik edebilir. Tırnak batması durumu tek ayakta olabileceği gibi iki ayakta da görülebilir. Batık tırnak tedavisinde ameliyat bir çözüm olabilir.

Hasta sıklıkla öncesinde uzun süre tedavi görmüş, hatta tırnak çektirmiş olabilir. Asıl olarak tırnak üreten kısım devamlı tırnak üretmeye devam ettiği için bu alanda batma devam eder bu tip hastalarda tırnak çekimi çözüm olmayabilir. Tırnak batması ameliyatı ya da batık tırnak düzeltilmesi ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Tırnak üreten kısım yan kısımlardan küçük kediler yapılır. Doku içine büyüyen tırnak dışarı alınır. Fazla tırnak eksize edilir. Sonrasında tırnak üreten matriks kısmı cerrahi olarak çıkarılabilir ve bu alan için bir daha yan kısımlara fazla tırnak üretmemesi için yakma işlemi yapılabilir. Sonrasında fazla büyüyen tırnağın hasar verdiği tırnak yan kısımlardaki sağlıksız ya da içe doğru dönmüş dokular çıkarılır. Bu alanlara dikiş konulur. Batık tırnak ameliyatı Ankara, tırnak batması ameliyatı tırnak çekilmesi değildir. Tırnak yatak revizyonu olarak adlandırılır. Pansuman yapılır ve hastadan bu alana düzenli pansuman yaptırması istenir. Atılan dikişler yaklaşık 15-21 gün civarı alınır. Hastaya gerekli ilaçlar reçete edilir.

Operasyon sonrası ağrı olabilir. Bir süre istirahat önerilebilir. Havuz ve denizden bir süre uzak kalmak gerekli olabilir. Hastalar operasyon alanında ağrı hissetse de batan tırnağın oluşturduğu basınç hissi kaybolduğu için genelde rahatlama hissedebilirler. Tırnak yatak revizyonu, batık tırnak ameliyatı, tırnak batması tedavisi ya da operasyonu ile ilgili olarak bilgi almak için hekim ile görüşmeniz gerekmektedir..

Tırnak batması cerrahi tedavisi ile ilgili bilgi almak için hekimle görüşmenizde fayda vardır. Tırnak batması cerrahi tedavisinde tırnak çekimi yapılmaz. Tırnak yatak ve vizyonu ismi verilen bir cerrahi müdahale yapılmaktadır. Batık tırnak cerrahi tedavisi fiyatları, tırnak yatak vizyonu cerrahi fiyatları çok değişkendir. En doğru bilgi doktorunuzla görüşmede almanızda fayda vardır.