Ben Alma Ameliyatı Ankara

NEVÜS AMELİYATI (BEN ALMA AMELİYATI)

Nevüsler yani halk arasında bilinen adıyla benler sık görülür. Deride pigment denen deriye rengini veren maddeyi üreten hücrelerden köken alırlar. Yüz bölgesi, boyunda, saçlı deride, gövdede, kol ve bacaklarda toplumumuzda sıktırlar.

Kişiyi kozmetik olarak rahatsız edebilirler. Ayrıca son zamanlarda büyümede olmuş olabilir. Bu durumda cerrahi olarak nevüsler yani benler alınabilir. Işlem lokal anestezi altında yapılır. Total yani hepsi çıkarılır, patolojik inceleme için tahlile giderler. Halk arasındaki yanlış bilgi alınan benlerin kötüye çevirmesidir. Bu durum yanlıştır. Var olan durum aslında tespit edilmiştir. Zaten cilt kanserleri için ana tedavi yolu cerrahidir. Ameliyat alınan benin kötüye çevirmesini sağlamaz.

Sık sorulan sorulardan biride operasyon sonrası iz kalır mıdır? Evet alınan benlerden sonra o alanlarda izler kalır. Önemli olan sizin benden rahatsızlık durumunuzdur. Ayrıca tıbbi olarak alınması gerekli olabilir. Bu izler zaten 1 yıl içinde belirsiz hale gelecektir. Diğer bir soruda lazerle ben alma işlemidir. Ciltte var olan bir lezyonu izsiz olarak yok etmek mümkün değildir. Küçük basit yüzeyel pigmentasyon şeklinde lezyonlara tecrübe ile değişecektir. Lazer yapılabilir. Basit saplı lezyonlara bu işlem yapılabilir. Onun dışında deride belirli alanda koyu renkli lezyonlara lazer yapılırsa bu alandaki nevüs yani ben yok edilecektir. Inceleme mümkün olmaz. Ayrıca çökme şeklinde iz kalabilir. Bu konuda uygunluk durumu, hangi tedavi seçeneği gibi soruları doktorunuza sormalısınız.

Son zamanlarda büyüyen, rengi değişen, sınırları düzensiz hale gelen, kabaran, sık kanayan, travmatize olan benler önemlidir. Alınmaları gerekli olabilir. Doktor tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Nevüs ameliyatı, ben alma işleminin fiyatı değişkendir. Alınacak ben sayısı patolojik inceleme sayısı önemlidir. En doğru bilgiyi doktorunuz vereceektir.